Hledání: Hledat  
14. října 2019 ..:: Blog ::.. Zaregistrovat se   Přihlásit se  
 
  Zápisník
Minimalizovat
 
IX 2

Written by: Miroslav Zajic
2. 9. 2006

Za celý týden jsme tak brzy nevstávali. Rychle jsme se nasnídali, ale přesto jsme nějaké zdržení získali, takže odjezd z penzionu byl těsně před 8:00.

Cestou jsme se zastavili v Zuberci na rychlém nákupu, abychom měli jídlo a pití na cestu. Na kraji Zuberce jsme zaparkovali a přibližně v 8:45 jsme vyrazili do kopců. Bylo to sice poprvé, co se nedalo říct, že bychom začínali na asfaltce, ale o to byla cesta náročnější. Po krátké cestě lesem jsme šli kus po louce, kde na nás pražilo slunce, které se nám téměř celý týden schovávalo. Když jsme došli k lesu, začala cesta prudce stoupat. Stoupání se zdálo nekonečné. Když jsme po dlouhé době vyšli z lesa a dostali se do kosodřeviny, byl před námi kousek do sedla Pálenica. Tam jsme si chvilku odpočinuli, podívali z výšky na Zuberec. Pak jsme pokračovali po červené hřebenové trase dál přes vrcholy Redikálne, Pálenicu a Zuberec na první cílový vrchol Brestová. V tu chvíli se začala zase kolem nás valit mlha a dělala nádherné scenérie. Z jednoho údolí vytvářela stěnu, za kterou nebylo vidět. Při proudění přes protější sedlo dělala kotrmelce. Prostě nádhera.

Pohled na Brestovou ze Salatina

Sedli jsme si do trávy a dali si svačinu. Marcel ráno koupil kapary, kterými jsme si pečivo se sýrem ochucovali. Taková malá vrcholová prémie.

Po nabytí nových sil jsme vyrazili na sousední vrchol Salatín. Cesta vedla nejdříve do sedla asi 100 m níž a z něj začalo prudké stoupání k vrcholu. Cesta náročná, ale stála za to. Počasí se zase vyjasnilo a my viděli z vrcholu Salatín na druhou stranu Západních Tater, než jsme doposud viděli. Marcel měl zájem pokračovat dál po hřebenech, ale vzhledem k nestabilnímu počasí měla Alena strach v tomto směru pokračovat. Vrátili jsme se tedy na Brestovou a po hřebeni jsme začali klesat na Predný Salatín a potom Spáleným žlabom až ke Zverovke. To klesání bylo pro mě moc prudké a všechny jsem zdržoval. Chvílemi na mě museli čekat. Došel jsem dolů úplně vyčerpaný a museli mě nadopovat hroznovým cukrem.

Pak už nás čekala jenom nudná cesta ke skanzenu v Brestové. Byla to asi hodinka po silnici. V restauraci u skanzenu jsem si dal nealkoholického Zlatého Bažanta a po chvíli relaxace jsem se vydal do Zuberce pro auto. Alena s Marcelem zatím zůstali v restauraci a dali si večeři. Cesta do Zuberce představovala další třičtvrtě hodiny cesty po silnici.

Po návratu do Brestové jsem naložil Alenu s Marcelem a odjeli jsme do penzionu. Hned jak jsme v penzionu potkali správce, volal na nás: „Měli jste pravdu, ten medvěd napadl toho houbaře hned tady ve vedlejší vesnici“. Vedlejší vesnice se jmenovala Oravský Biely Potok a byla od Habovky vzdálená asi 3 km. Poděkovali jsme mu, sbalili si věci na koupání a odjeli do Oravice do Meander Parku.

Tags:

Your name:
Title:
Comment:
Add Comment    Storno