Hledání: Hledat  
17. srpna 2019 ..:: Blog ::.. Zaregistrovat se   Přihlásit se  
 
  Zápisník
Minimalizovat
 
IV 28

Written by: Miroslav Zajic
28. 4. 2008

Ráno bylo zataženo a foukal silný vítr. Na skalách proti přístavišti se rozbíjeli velké vlny. Tresky, sušící se na dřevěných konstrukcích kolem rorbu se kymácely v poryvech větru. Vše nasvědčovalo tomu, že se opakuje situace z předešlých dvou let. Předpověď z Leknes nebyla příliš uspokojivá. Vítr mi oproti předpovědi připadal silnější. Předpověď hlásila vítr kolem 8 m/s. Příznivější bylo to, že odpoledne by měl vítr oslabit. To potvrdil i Fred, za kterým jsme vyrazili hned, jak jsme ho viděli přijít do přístavu. Nálada nebyla nejlepší.

Co se dalo dělat? Vzali jsme opět vybavení na přívlač a šlo se zase na útesy. Já jsem si vzal navíc kameru, abych zaznamenal ty marné pokusy. Jediný, kdo v rorbu zůstal, byl Marcel. To bylo dobře, protože kolem poledne přinesl Fred chybějící pohovku do rorbu a když tam našel Marcela, hned se podivoval, že jsme ještě nevrazili na moře, že už se vítr trochu zklidnil.

Po Marcelově telefonické informaci jsme se hned vrátili, sbalili potřeby a vyrazili do přístaviště, kde jsme převzali loď a následně vyrazili na moře. Sice bylo počasí klidnější, ale vlny byly stále dost velké. Marcelovi se hned při prvních nahozeních začalo dělat nevolno a tak jsme podnikli první návrat. Kájovi taky nebylo nejlépe, tak si vzal kinedril a zase jsme vyjeli na moře. Bohužel kinedril nepřinesl požadovaný účinek. Kája do svých poznámek napsal: „první nához, první ryba, první šavle“. Po chvíli se s ním vracíme do přístaviště. S Vítkem jsme se vrátili na moře sami. Počasí se neustále zlepšovalo, ale stále jsme nemohli najít to pravé místo. Až k večeru jsme najednou pod sebou objevili hejna ryb. Bylo to přibližně v místech, kde jsme loni měli největší úspěchy. A i tentokrát jsme na tomto místě nalovili dostatek ryb.

K večeru vítr hodně zeslábl a vlny polevily. Vlastně ne tak docela. Pouze se změnila jejich vlnová délka. Byly mnohem delší a možná i vyšší, ale nekymáceli s lodí. Bylo docela zajímavé pozorovat, jak se propadáme a kolem jsou vidět jenom vlny. Na okamžik jsme přestávali vidět okolní lodě.

Po deváté hodině večerní jsme se vrátili. Šlo se filetovat. Marcel, v roli technologa, důsledně dbal na dodržování technologického postupu, který zavedl před rokem: jedna várka ryb = jedno připití Žufánkem. Várky byly asi 4. Celkem jsme ten den dali zamrazit 6,8 kg filetů.

K udělání večeře jsme se dostali až po půlnoci. K večeři jsme si osmažili tresku jednoskvrnou a obecnou s bramborovou kaší a zapili to vínem. Žufánek a víno se trochu negativně podepsali na Vítkovi. Kolem půl druhé odešel z rorbu a my nevěděli kam. Kája ho šel hledat a já už si vymýšlel výmluvy, které budu říkat doma, až se vrátíme bez něj. Naštěstí k tomu nemuselo dojít, protože se po nějaké době vrátil.

Do postele jsme se dostali po druhé hodině.

 

Tags:

Your name:
Title:
Comment:
Add Comment    Storno