Hledání: Hledat  
6. prosince 2019 ..:: Blog ::.. Zaregistrovat se   Přihlásit se  
 
  Zápisník
Minimalizovat
 
IV 25

Written by: Miroslav Zajic
25. 4. 2006

7:15 Vstávám. Zdá se, že se počasí vylepšilo. Svítí slunce, zdá se, že vlny jsou menší. Jdu se osprchovat a udělat snídani.
8:10  Šel jsem se podívat, jak to vypadá u půjčovny. Téměř všechny lodě pryč. Už jenom poslední jedna. Hned jsem běžel vzbudit Marcela s Vítkem. Marcel hned vstal a šel zajišťovat loď. Bohužel v servisním centru (přístavišti) už nikdo nebyl. Po nějaké době čekání se objevuje "údržbář", kterého se ptáme na možnost půjčení lodě. Okamžitě jsme měli klíčky od poslední lodě a dostali jsme instruktáž ovládání. Vrátili jsme se do rorbu, dokončili ranní hygienu, oblékli se, sbalili rybářské potřeby a vyrazili. Marcel usedl za volant ("odborníci" tomu říkají kormidlo) a jelo se. V přístavu to bylo ještě dobré, ale při výjezdu za molo se před námi objevily "obrovské" vlny. Koordinovat směr, vlny a naší bezpečnost se zdálo nemožné. Proto hned padá souhlasné rozhodnutí vrátit se a zajistit si průvodce. S Marcelem jdeme do recepce a sháníme rorbuera (starší pán, který nám pronajal rorbu a o kterém jsme zjistili, že se jmenuje Sigurd Ellingsen a v podstatě mu patří téměř celé Å). V recepci není, klepání na dveře jeho domu nepomáhá, tak mu musím zavolat. Povedlo se. Přišel, sedl na schody, zapálil cigaretu a chvíli dumal nad naším požadavkem. Asi by to šlo, ale jeden kandidát na instruktora zrovna dnes jel s nějakými Němci a není jasné, kdy se vrátí. Naštěstí pro nás zrovna jel ten "údržbář" ze servisního centra. Jak se dovídáme od Sigurda, jedná se o šéfa servisního centra. Ten trochu kroutí nad našim požadavkem hlavou, ale za 10 minut ho máme čekat v servisním centru. A taky se tak stalo. Za 10 min. přijel s chlapíkem, kterého jsme potkali již včera a díky tomu víme, že neumí anglicky. Ale máme instruktora. Dost dobrý. Vyvezl nás na moře, dal Marcelovi do ruky kormidlo a vysvětlil navigaci a echolot. Dojeli jsme na potenciální místo lovu. Tam chvíli s námi krouží na vlnách a hledá ryby. Najednou se na echolotu objevilo pár ryb. V tu chvíli vypnul motor a dal nám pokyn k chytání. Nasazujeme na udice pilkery a jde se na lov. Instruktor nám ukázal jak na to a za chvilku jsem vytáhl první tresku jednoskvrnnou. Mezitím se instruktor odebral k Marcelovi, kterému začínalo být dost zle. Vzal si jeho prut a za chvíli vytáhl tresku obecnou. Krátce na to vytahuje Vítek taky tresku obecnou. Marcelovi je opravdu zle a žádá o návrat. Proto se vracíme. Já se ujímám kormidla a vstřebávám další instrukce. V přístavišti nás instruktor s Marcelem opouštějí a já s Vítkem se vracíme na moře. Jezdíme podle navigace od jednoho vyznačeného bodu k druhému. Když se na echolotu objeví ryby, vypínáme  motor a chytáme. Výsledkem je dalších deset ryb. Celkem máme 13 ryb, z toho 9 tresek obecných, 3 tresky jednoskvrnné a 1 tresku tmavou.
16:30  Vracíme se do přístaviště. Přístaviště je plné rybářů, kteří buď čistí úlovky nebo se chystají na lov a všechny lodě tam jsou již zakotveny. Musím proto na své místo zajíždět co nejopatrněji, abych nám neudělal ostudu a náhodou nenarazil do lodě kotvící před námi. Manévr se povedl a za chvilku přiběhl Marcel, aby nás vyfotil. Čekáme, až ostatní očistí ryby. Marcel jde do místního obchodu nakoupit igelitové pytlíky, abychom měli kam dávat filety z nalovených ryb. Zjevně nám filetování moc nejde. První omyl byl, že jsme je vyvrhovali. Druhý, že jsme ryby stahovali z kůže před filetováním. Nakonec se ale výsledky se dostavují a filety končí v igelitových pytlících. Když už nám zbývají poslední 3 ryby, přijíždí šéf servisního centra ještě s jedním chlapíkem, a když vidí naší techniku, tak nám berou nože z ruky a předvádějí koncert pro nůž, tresku a filet. To co nám trvá asi 10 minut, jim asi minutu. Dovídáme se, že máme špatné nože a hlavně, že v našich filetech zůstává příliš mnoho kostí. Příště už to snad bude lepší. Lepší kousky dáváme do mrazáku a ty horší bereme na večeři.
 


Tags:

Your name:
Title:
Comment:
Add Comment    Storno